{Mājup} {Programmas} {Skripti} {Raksti} {Dziesmas} {Kurkulis} {Bildes} {Sazināšanās} {Saites} {in English}


CaurCtrl

Sākumlapa

{Nosūkt}

{Dokumentācija}

{Kas jauns?}

{Atsauksmes}
IkonaCaurCtrl

Versija: 2.01
Datnes nosaukums: cctrl201.zip
Nepieciešams: Windows XP/2000/Vista
Arķīva apjoms: 13 Kb
Atarķivētas pakotnes apjoms: 30 Kb
Izplatīšana: brīvprodukts
   Programmas loga attēls

Apraksts: CaurCtrl ļauj ievadīt no klaviatūras latviešu burtus visos zināmajos veidos (caur/reizē ar jebkuru taustiņu). CaurCtrl gala programmai sūta Unikoda simbolus, tāpēc latviešu burti tiek korekti ievadīti arī gadījumos, kad pieslēgts cits (ne latviešu) klaviatūras izkārtojums. CaurCtrl operētājsistēmas izpratnē ir nevis dzinis, bet aplikācija, kura pārtver klaviatūras paziņojumus, tāpēc tas nav jāinstalē, bet tikai jāpalaiž.
  Īss ieskats CaurCtrl radīšanas vēsturē: jau kopš Union laikiem esmu pārliecināts "caur Ctrl" rakstītājs - manuprāt, tas ir visērtākais veids, kā ievadīt latviešu burtus. Tā kā man patika programmēt asemblerī priekš DOSa, tad 90. gadu vidū uzrakstīju universālu un ļoti maz operatīvo atmiņu aizņemošu dzini DOSam - Burtus. 3.Logus tikpat kā vispār netiku izmantojis - tie man gaužām nepatika; 9X Logos lietoju VARkey (nerakstīju savu dzini, jo VARkey bija gana labs). Zem NT-veidīgajiem Logiem VARkey, diemžēl, nestrādāja, bet Mikrosofta iebūvēto izkārtojumu rediģēšanas iespējas nenodrošināja to funkcionalitāti, kāda bija vajadzīga; savukārt, Tilde ar savu WinLogu un exSWH/321 ar WinLatu konsekventi turpināja ignorēt savulaik diezgan populāro "caur Ctrl" rakstīšanu. Mēģināju pat sazvanīt pārdotā VAR nepārdoto Jelgavas kantori, lai pamudinātu uztaisīt arī NT-saderīgu VARkey versiju, viņi tā kā apsolīja painteresēties, bet tā tas arī palika. Tā nu 2006. gadā vēl aizvien sēdēdams 98-jos (jo XP lāga nevarēju latviski parakstīt), sapratu, ka būs vien tas dzinis jāraksta pašam.
  Galu galā sanāca programma, kurai bez iespējas rakstīt caur Ctrl piemita vēl virkne priekšrocību, salīdzinot ar citām šobrīd pieejamajām iespējām:
  1) tā uztur arī citus (visus man zināmos) latviešu burtu ievades veidus, kurus ar Windows klaviatūras izkārtojumu standarta rediģēšanas iespējām uztaisīt nav iespējams;
  2) tā ir viegli pārkonfigurējama - tā vietā, lai taisītu jaunus izkārtojumus, vienkārši jāizsauc CaurCtrl logs un jānomaina uzstādījumi;
  3) tā nav jāinstalē - var palaist un rakstīt;
  4) tā pielāgojas izkārtojumam - piemēram, vācu klaviatūrai "ž" būs pie vācu "z".
  Piedāvāju arī nosūkt un uzlikt klaviatūras izkārtojumu, kuru lietoju kopā ar CaurCtrl un VARkey: tas ir standarta Mikrosofta Latvian QWERTY izkārtojums, bet ar atslēgtu Pelēko Altu (respektīvi, tas darbojas kā Alt, nevis kā Ctrl+Alt) un ar latviešu pēdiņām uz Ctrl+Alt+7 un Ctrl+Alt+8.

  Lasiet arī par citām manām programmām.